AKTUALITY

Deset týdnů (05-04-2023)
V neděli 2.4. to bylo10 týdnů, co se mi narodilo 9 stěňátek. Byla jsem šťastná mamina 2 černozakatých  kluků, 2 plavých kluků, 2 plavých holčiček a 3 černozakatých.
Byli všichni moc hezcí a šikovní, stýská se mi. Poslední se mnou zůstal Alfíček, ale ten už taky odjel k novým páníčkům.
Moje panička s páníčkem se snaží vymýšlet pro mne zábavu, abych nebyla smutná, ale chvíli mi to potrvá, než si zvyknu, že mne nikdo nezlobí.
Hrozně to uteklo od chvíle , kdy jsme byli za Kerrym na krytí, pak jsem čekala na miminka a už jsou zase pryč.... ale to je život.
Zase se těším, že budeme podnikat dlouhé vycházky, chodit na cvičák a na stopu, zkoušet obrany, no prostě takové normální psí starosti.
Loučím se s vámi i za moje štěňátka pořádným HAF !
Vaše Beyla ze Stínu lípy.

Desátý týden (30-03-2023) Tak jsem zase tady, teda pořád doma s mýma  páníčkama a mámou.
Do nového domova nepojedu, noví páníčci mají nějaké problémy s nemocema, tak třeba si mne nechají doma s mojí mámou. A nebo mi vyberou jiné moc hodné páníčky, jako jsem měl doteďka.
Byli jsme u toho veterináře, dalo se to očkování vydržet,  pan doktor mne dlouho netrápil. Jen mne prohlídl a říkal, že jsem šikovnej kluk. To já přece vím!
Příští týden bude velká zábava, panička si vymyslela malování. Jen nevím, jestli bude chtít pomáhat. Máma říkala, že asi ne...
Tak uvidíme,
Haf, váš Alf.

Devět týdnů (28-03-2023)
Včera v neděli 26.3.2023  mi bylo už 9 týdnů. Uteklo to jako voda a už jsem docela velkej pejsek. Máma si to teda nemyslí a pořád mne vychovává. A panička taky. Asi je to tím, že už mají doma jenom mne, tak na mne mají čas a chtějí si to ještě užít.
Mně je trochu smutno, všichni bráškové a sestřičky už jsou v nových domovech u svých páníčků. Ti moji si pro mne přijedou až příští týden, jsem na ně moc zvědavý a taky se trochu těším i bojím, tady už jsem si zvyknul.
Panička říkala, že zítra pojedeme na výlet! Sice k veterináři, ale zase se prvně svezu autem.
Taky mi panička zrušila ohrádku v garáži, tak teď spím s mámou doma, ale přes den jsme na zahradě a to je moc fajn. Dnes jsem dostal pochvalu, měl jsem na noc doma podložku a hovínko se mi podařilo udělat přesně doprostředka!
Všichni si myslej, že jsem rošťák, no nevím, jen si rád hraju a pomáhám paničce při úklidu. Nejlepší je zametání a vytírání. Někdy držím smeták tak silně, že panička musí přivolat moji mámu, aby mne podržela. A při vytírání si s mopem taky dost užiju.
Když jsem unavenej, můžu si zdřímnout kdekoliv, to je dobrý, ani máma mne neruší.
Panička pořád říká, jak se těší, že už zůstane jen s mojí mámou. Ale vím, že to není docela pravda. Když odcházel předposlední Astonek, tak byla dost smutná. Až půjdu i já, bude jí muset páníček asi utírat slzičky...
Měli jsme se v Hombre Star fajn, díky, haf, váš
Alf.

Osm týdnů (19-03-2023)
Dnes je tomu přesně 8 týdnů, co jsme se narodili. Hrozně to uteklo, naší mamince Beyle, našim páníčkům i nám, štěňátkům. Měli jsme se ve starém domově moc hezky, krásně se o nás starali a užili jsme i hodně legrace, hlavně teď, kdy jsme mohli už i na zahradu.
Je nám smutno, ale paničce taky, že k novým páníčkům už odešli naši bráškové a setřičky. Už nás má máma jen 3, dva kluky a jednu holčičku. Musíme ji hodně zlobit, aby neměla čas být smutná. A panička taky. Ale už jsme velcí a zvládneme to i my, až pojedeme do nových domovů.
Za celou smečku se loučíme a posíláme pac a pusu.
Akirka, Astonek a Alfík.

Sedm týdnů (13-03-2023)
Včera v neděli 12.3.2023 nám bylo už 7 týdnů. Už jsme docela velcí hafani, umíme pěkně řádit a taky už chodíme ven. To je vždycky velká legrace, na trávě se prima běhá a na zahradě objevujeme spoustu zajímavých věcí.
V sobotu nás byla zkontrolovat paní poradkyně chovu. Poznala, že jsme všichni hraví, mazliví, máme hezké hlavy a už jsme dorostli tak, že můžeme jít ke svým novým páníčkům.
Panička i kvůli naší mámě nechtěla, abychom se rozutekli do světa najednou, tak tento týden nám odejdou 2 sestřičky a 2 bráškové. Bude se nám stýskat, ale zase zažijeme spoustu nového v našich nových domovech.

Šest týdnů (06-03-2023)
Včera v neděli 5.3. nám bylo už 6 týdnů. Zase jsme se stěhovali do většího, panička říkala, že už se všichni do obýváku nevejdeme. Tak nám naši páníčci pronajali garáž. A to je dobrý. Máme tam dost místa i pro mámu, když za námi přijde, můžeme se i honit a trochu si sní pohrát. Moc krmit už nás nechce, máme ostré zoubky i drápky. Ale zato nás vychovává. Občas dostaneme pohlavek, někdy jen zavrčí. Ale když má dobrou náladu, tak ji můžeme trošičku mučit, kousat, přelézat přes ni, tahat ji za uši i za ocas. Je moc hodná.
Naše velká nechlupatá mamina pořád připravuje nějaké dobroty, umíme sice už chroupat i suché granulky, ale když dostaneme masíčko nebo to dobré bílé (jogurt s tvarohem), tak to je teprve mňam! Už míň mňam je odčervení, to jsme museli už potřetí spolknout v sobotu, abychom byli zdraví.
Taky už jsme ochutnali mrkvičku, zelí a nevíme, co to ještě bylo, ale s masem dobrý.
Tento týden za námi přijede pan doktor. Prý nějaké očkování a čipování, no moc se netěšíme, ale prý to zvládli jiní, tak my taky.
Už se těšíme ven, snad už bude hezky!

Pět týdnů (28-02-2023)
V neděli 26.2.2023 nám bylo už 5 týdnů. Je s námi legrace, ale taky hodně práce, říká naše panička. My jí říkáme velká maminka. Není sice tak chlupatá jako naše pravá máma a po čtyřech chodí, jen když si s námi hraje, ale taky nás hezky krmí. Pak se raduje, že máme pěkná hovínka a hodně čůráme. No, to sice nevíme proč, ale jsme rádi, že jí děláme radost.
Už taky můžeme ven, sice jen na chvíli a jenom do předsíně nebo obýváku, protože do výběhu venku nemůžeme, když je ještě velká zima. Našli jsme spoustu zajímavých věcí, na hraní i na kousání. Taky krmení je velká legrace. Už dostáváme granule (sice mini), ale jako pro velký hafany. Když přiběhneme k mističce a neubrzdíme to, stačí do ní šlápnout a po dlažbě to jede jako na skejtu, no paráda!
Taky s paničkou závodíme, jestli ona granulky rychleji posbírá zpátky do mističek nebo je spapáme rozsypané po podlaze. Většinou je to nerozhodně.
Taky jsme vymysleli, jak se dostat z ohrádky. Panička byla v šoku, když se nemohla dopočítat. Jedna sestřička, moc šikovná holka, se vyškrábala na kraj bedny, spadla dolů a našla malou mezírku, kterou se dostala ven. A pak nám to ukázala, kudy to půjde, ale panička na to přišla a udělala opatření, že teď už sami nevylezeme. No, třeba zase na něco přijdeme.
Byli se tu podívat už všichni noví páníčci, byli fajn, asi to s nimi bude taky legrace. Zatím jen bráška Alfík možná zůstane doma. Trochu mu závidíme, doma s mámou a našima páníčkama je to bezva. Ale zase jsme zvědaví, jaké to v novém domově bude. A panička říkala, že se za námi přijede podívat. A už jsme dost velicí, více jak 3,5 kg (!), tak se blíží doba, kdy pojedeme do světa.

Čtyři týdny (20-02-2023)
Včera v neděli 19.2.2023 nám už byly 4 týdny! Už jsme docela velcí pejskové. Všichni máme více než 2 kg. Taky pořádně papáme, od mámy mlíčko a panička nám nestačí podstrojovat. Jednou kaši z masíčka (mňam), zkoušíme i granulky. Zatím to moc nejde, ale všechno se štěně musí naučit.
Máme nový výběh! Je tam místo i pro mámu, občas nás přijde jen tak zkontrolovat a očistit, ale nejlepší je, když si s námi hraje. Ale to už trochu umíme sami, s hračkama, hadrem nebo se jen tak pošťuchujeme, taháme se za ocásky, ouška, chlupy, no kde se to podaří.
Taky už zkoušíme líp štěkat a vrčet, někdy už to zní jak od pořádnýho psa!
Taky se na nás byli podívat noví páníčci, docela se nám líbili, jsme zvědaví, jaké to bude v nových domovech...
Už musíme končit, bude krmení! Hurá!

Tři týdny (13-02-2023)
Už jsme pěkně povyrostli, včera 12. 2. nám byly přesně 3 týdny. Hezky rychle přibýváme, máma to s námi nemá lehký. My s ní taky ne, někdy nás totiž přijde jenom zkontrolovat a umýt a zase odejde. A my se přitom tolik těšíme na mlíčko! Už umíme trochu i nadávat, zkoušíme na ni štěkat a kňučet, ale máma ví, že je na krmení ještě čas.
To panička to nevydržela a už včera nám zkoušela dát něco... no, bylo to mňam, ale měli jsme to všude. Prý masíčko s mlíčkem udělaný jako kašička. Ale určitě se to taky naučíme způsobně papat.
Už je legrace i s bráškama a sestřičkama, zkoušíme, kdo koho přepere, někdy se to nezjistí, protože před koncem zápasu usneme. Uf, je to pěkná fuška vyrůst v pořádnýho psa!
Dneska paničku napadlo, že pomůže naší mamince a připravila mlíčko do flaštiček s dudlíkem. No, na kousání dobrý, ale pít jako od mámy se to nedalo. Tak panička mlíčko přelila do mističky a hned to šlo líp! Pak nás musela trošku otřít, ale bylo to dobrý!
Třeba brzy zase dostaneme nějakou dobrotu.
Taky se tu za námi byli podívat noví páníčkové, asi jsme se jim líbili, pořád se uculovali a žvatlali, no jako vždycky, když nás někdo přijde okukovat...  Ale určitě se na nás těší. Chudák naše panička, chtěla, abychom zůstali všichni s ní i s maminkou doma, ale páníčka by z toho asi kleplo, tak to neklapne.
No, jinde v nových domovech bude určitě taky legrace !

Jak to vidíme my, štěňátka (06-02-2023)
Už je nám 14 dnů a zatím se nám daří dobře. Naše hodná a krásná maminka Beyla nás nezanedbává. Někdy je to složitý, když chceme zrovna spinkat a máma k nám přijde.  Než se proberu, tak si nejlepší cecík zabere některá z mých větších a drzejších sestřiček. Ale už jsem se naučil pít i na zádech a na boku, tak si svoje místečko vždycky najdu! (to říká náš mazlíček plavý Alfíček). Můj plavý brácha Albert je sice trošku větší, ale zase ho někdy předběhnu.
Nevím, co to ti bráškové na nás vidí, často jim sloužíme jako polštářek, ale zase nás prima hřejou (říká plavá Aiwinka a plavá Ašinka.).
To jsme vás spletli, co? My jsme silná černoznakatá parta, my když se k sobě stulíme, ani páníčci nevědí, komu patří který ocásek a čumáček. Takhle to vidí naše 2 čzn holky a 3 čzn kluci, fotit je každého zvlášť a v klidu je úkol poměrně složitý.
Moc se těšíme, až budeme trochu větší a začneme prozkoumávat okolí, všechno co je za naší porodní bednou bude určitě móóóc zajímavý!

Štěňátka po 10 dnech (02-02-2023)
Máme za sebou prvních deset dnů s našimi štěňátky. Rostou jako z vody, Beylinka  poctivě krmí a je stále co pozorovat. Už jsou to roztomilé kuličky, začínají se pěkně pohybovat a občas zaslechneme kromě pískání i pokusy o štěkání. Těšíme se , až otevřou očíčka a budou ještě šikovnějsí.

Štěňátka po týdnu (30-01-2023)

Štěňátka 3 dny po narození (25-01-2023)
se mají k světu a úspěšně přibírají na váze. Maminka Beyla je dobře krmí a stará se o ně, jak je patrné z následujících obrázků: https://eu.zonerama.com/MICAILVE/Album/9393980

Máme štěňátka !
Konečně nastal ten dlouho očekávaný den, se zvědavostí, radostí i obavami. Kolik jich bude, budou zdravá, kluci nebo holky a jak budou zbarvení, o tom všem jsme diskutovali v rodině, když byla březost potvrzena. Beylinka porodila přesně podle tabulek 63. den a ještě si způsobně vybrala neděli, asi abychom se nemuseli zabývat jinou prací, než se plně věnovat jejímu slavnému dni. Porod nastal v 7 hod ráno a po 13. hodině se nám doma hovawartí rodinka rozrostla o 9 drobečků. Ne doslova, v průměru měli 520 g. A krásně namíchaní, 5 holčiček  (2 plavé a 3 černoznakaté) a 4 kluci, 2 znakáči a 2 plaví.
Byli jsme zvědaví, jak to mladá Beylinka při prvních štěňátkách zvládne, ale byla moc šikovná a hezky se o celou rodinku stará. Dnes jsme ještě pro jistotu zajeli na veterinu a sono potvrdilo, že je vše jak má být. Máme velkou radost, zároveň i starost, aby mrňouskové dobře prospívali. Ale Beyla nám podle rad matky přírody vždy napoví, v čem asistovat a co nechat na ní. Takže jsem si vzala na dva měsíce mateřskou dovolenou a budeme se chvíli radovat spolu s Beylou, jak její stěňátka vyrůstají.
23-01-2023

Čekáme štěňátka. Když jsme si pořizovali našeho čtvrtého hovawarta, tentokrát opět fenku, neměli jsme v plánu zřídit chovatelskou stanici a dopřát naší Beylince štěňátka.
Ale ukázalo se, že naše nová psí slečna je nejen naším věrným kamarádem a přijala do své smečky všechny členy naší velmi rozvětvené rodiny, ale vyrostla do krásy a je moc šikovná.
K rozhodnutí nakrýt Beylu přispělo i přátelství s páníčky její maminky (CHS Ze stínu lípy), kteří si Beylu oblíbili už jako štěňátko a naše rozhodování s radostí podpořili.
Vzhledem k tomu, že v létě máme spoustu nejen psích aktivit jsme se rozhodli připustit Beylinku při zimním hárání. Její psí ženich je krásný plavý hovík Mighty Kerry Debie Ann, který Beyle padl hned do oka a po počátečních nesmělých pokusech (bylo to jeho první krytí) se vše podařilo a Beylinka zabřezla.
Do porodu štěňátek zbývají asi tři týdny a už jsme moc zvědaví, jak Beyla vše zvládne, kolik bude malých chlupáčů a připravujeme domácnost na radostnou událost.
Beyla začíná mít pořádné bříško a chuť k jídlu téměř neustále (musíme ji trochu krotit), dobrá nálada a chuť ke hře ji zatím neopustila. 05-01-2023